Správna výbava do zimných hôr
V dnešnej dobe turistika zažíva veľký rozmach a v podstate každý druhý človek sa nazýva turistom. Málokto však vie ako sa na hory správne obliecť. Skutočne je vhodné siahnuť po kvalitnejšom oblečení. Výbava na kosenie trávnika či prácu s krovinorezom naozaj nebude tá pravá do hôr.
V dnešnom článku sa zameriame na zimnú výbavu. Pretože nevhodná výbava môže mať práve v zimnom období skutočne katastrofické následky.
Oblečenie:
Základom je vrstvenie
- Nohy – funkčné legíny a na nich vetru a vodeodolné nohavice
- Horná časť tela má ideálne tri vrstvy –
- Prvá vrstva odvádza pot z tela -ideálne merino alebo nejaká umelina. Bavlna nie je vhodná.
- Druhá vrstva je izolačná. Ideálne je tričko Polartec, fleec alebo hrubšie merino
- Tretia vrstva chráni pred vetrom či dažďom. Najlepší bude softshell a v zhoršenom počasí hardshell
- Pri prestávkach sa hodí štvrtá vrstva . Páperová či syntetická bunda, ktorú vytiahneme akonáhle zastavíme. Ochráni pred chladom, ktorý nás môže prepadnúť, keď sa počas prestávky prestaneme hýbať.
- Samozrejmosťou je čiapka, multifunkčná šatka alebo šál a rukavice. Ideálne dvakrát. Nedopriať si guľovačku, či stavanie snehuliaka len preto, že nemáte náhradné rukavice? To nechcete.
Tenisky možno nebudú tak zlá voľba v lete, v zime na nich však okamžite zabudnite. Skutočne ani mestské zimné topánky nie sú určené do hôr. Možno vás udržia v suchu a teple, ale s istotou môžete rátať so spotenou nohou a kvôli hladšej podrážke sa pádom nevyhnete.
Aké topánky teda použiť? Na kratšie výlety po ušľapanej trase vám postačia aj klasické bežecké či trekingové topánky. V prípade vyššieho snehu však určite budete potrebovať vyššie topánky tak, aby sa vám sneh nedostal do vnútra.
Ak chcete mať istotu suchej nohy vyberte si modely s goratexom či inou vodeodolnou membránou. Využiť môžete aj rôzne návleky, ktoré vodeodolnosť posilnia. Samozrejme nezabudnite na vhodné ponožky, ktoré nás nielen zahrejú, ale aj ochránia pred pľuzgiermi a otlaky.