Nedostatok kvalitných remeselníkov
V dnešnom svete je celkom ťažké nájsť niekoho,kto je skutočne manuálne zručný. Na manuálnu zručnosť a šikovnosť treba predsa aj veľkú dávku inteligencie i keď sa to tak na prvý pohľad možno nezdá. Háčik je v tom, že manuálne práce nie sú v spoločnosti považované za lukratívne a pozerá sa na nich trochu zhora, pozerá sa nich tak, ako keby boli pre tých, ktorí nemajú v hlave a majú len v rukách. Inteligencia sa umelo ženie na vysoké školy a potom naša spoločnosť vyzerá tak, že máme veľké množstvo právnikov, filozofov, docentov literatúry či etnológov, ale bohužiaľ stále menej naozaj dobrých stavebníkov, údržbárov a podobne. Domy sa začínajú stavať so sadrokartónov a tradičné remeslo, tak ako ho po roky budovali naši predkovia mizne. Čo je podľa mňa veľká škoda.
Mladí chlapci už poriadne do ruky chytiť kladivo či iné klasické náradie. Kde sú tie časy, kde by väčšina chlapov z fleku opravila dokonca napríklad aj také ponorné čerpadlo!
Pravda je krutá. Chýbajú nám kvalitní remeselníci. Ukrutne.
Problém je jasný. Otázka však znie, čo s tým? Ako sa to dá vyriešiť? Jedno z riešení vidím v spoločenskej osvete, v šírení myšlienky toho, že ovládať remeslo, nie je niečo, za čo by sa mal človek hanbiť, ale naopak niečo, na čo by človek mal byť pyšný. Vážime všetkých tých manažérov v sakách a pritom ani poriadne nevieme, čo vlasten robia a človeka, ktorý dokáže sám postaviť dom považujeme za menejcenného? Niekde sa stala chyba! Takže riešenie vidím v osvete, v šírení tejto myšlienky, hlavne do škôl, medzi mladých ľudí, na základné školy, aby mladí ľudia vedeli, aká je situácia a aké majú možnosti.
Nádej v návrat kvalitných remeselníkov vidím v tom, že už začínajú byť kvalitne finančne ohodnotený, pretože ich je nedostatok a ľudia si tých kvalitných začínajú naozaj vážiť a to nie len finančne.