Hádky naše každodenné
Ľudia sa vedia pohádať fakt o maličkostiach, banalitách, veciach, ktoré pre život, nie sú skutočne dôležité. Hádate sa aj vy? S kým najviac? S partnerom, deťmi alebo mamou?
Ak si uvedomíte, že ľudia sú rozhádaní preto, že sa nevedeli zhodnúť na tom, aký vyberú filter na vodu alebo pretože sa nezhodli na tom, či kúpia živý alebo umelý vianočný stromček, je to smiešne. Rovnako smiešne je, ak má niekto iný názor ako my a my nevieme rešpektovať to, že každý nemusí myslieť ako my, že každý má za sebou iný životný príbeh, ktorý formoval jeho myslenie. Ale žiaľ, len pre tých, ktorí sa na situáciu pozerajú zvonku je to smiešne, pre tých, ktorých sa to bytostne netýka. Tí, ktorí sú v situácií chytení, majú totiž pocit, že sú zranení, pretože utrpelo ich ego. Nikto sa neháda, pretože by mu tak záležalo na konkrétnom stromčeku, ľudia sa hádajú hlavne preto, že chcú mať za každú cenu pravdu, lebo inak sa nebudú cítiť dosť dobrí, dosť cenení. Čo je dosť smiešne, ale žiaľ ľudia tak fungujú. Existujú ľudia, ktorí sa na tieto situácie vedia pozerať s odstupom prirodzene, ale veľa ich nie je. Našťastie v dnešnej dobe nám psychológia, ponúka množstvo funkčných metód ako so sebou pracovať a ako získať tak žiadaný odstup.
Nikto sa nerád háda, sú zmysluplnejšie veci, ktorými si môžeme vyplniť deň, preto zatnite zuby a hovorte len to, čo je nevyhnutné. Ak to má ublížiť desať krát si to rozmyslite a potom to vyhoďte, nikto nemá rád veci, ktoré ubližujú. Buďte na ostatných milý, ak sa s vami chcú hádať, nereagujte, na hádku sú vždy potrební dvaja, nikto vás nemôže nútiť, aby ste sa s ním hádali.
Konflikty sú samozrejme prirodzené a objavujú sa už u malých detí, v situáciách, kedy sa vonkajší svet chová v protiklade s našimi túžbami a predstavami. Je však len na nás, ako sa na konfliktné situácie budeme pozerať, či sa v nich necháme topiť alebo nimi preplávame najrýchlejšie ako sa dá, tak aby nás nestihli pohltiť.